Wprowadzenie do pedagogiki Marii Montessori: Teoria i praktyka

Co warto przejąć z nurtów alternatywnych?

Zapraszamy na cykl warsztatów, które pomyślane są jako wprowadzenie w takie nurty alternatywne jak: pedagogika Montessori, Freineta, Frebla, Plan Daltoński czy edukacja demokratyczna. Na zakończenie cyklu odbędą się podsumowujące warsztaty metodyczne prowadzone przez Marzenę Żylińską, których celem jest znalezienie punktów stycznych między poszczególnymi nurtami i pokazanie, jak bardzo rozwiązania zaproponowane wiele lat temu przez reformatorów edukacji są zbieżne z tym, co dziś postulują badacze mózgu. Jeśli kogoś z uczestników szczególnie zainteresuje jeden z omawianych nurtów i będzie chciał go zgłębiać, będzie mógł uzyskać kompetentne informacje u osób prowadzących szkolenia. Jednak głównym celem całego cyklu warsztatów jest pokazanie metod i praktyk typowych dla wybranych nurtów, znalezienie wspólnych elementów oraz zrozumienie kryjącej się za nimi filozofii edukacyjnej oraz próba włączenia jej do własnej praktyki (ostatnie warsztaty zamykające cały cykl).

Chcemy zachęcić nauczycieli do zapoznania się z konkretnymi rozwiązaniami (np. wprowadzona przez Marię Montessori nauka pisania przez dziecko, czy wykorzystanie darów freblowskich na lekcjach matematyki), zrozumienie związanych z tymi technikami ogólnych mechanizmów i wyjaśnienie, dlaczego opracowane przez reformatorów rozwiązania są lepsze od tych wykorzystywanych w systemowych szkołach. Dzięki zrozumieniu ogólnych reguł uczestnicy ostatnich warsztatów będą mieli okazję odnieść poznane wcześniej, konkretne rozwiązania do własnej praktyki i rozwinąć je dalej. Można wiernie trzymać się wypracowanych przed wielu laty rozwiązań, ale można również, kierując się filozofią głoszoną przez ich twórców, dalej rozwijać ich idee i szukać nowych narzędzi i rozwiązań na miarę XXI wieku. Nie musimy poprzestawać na tym, co zaproponowali tacy ludzie jak Montessori czy Frebel, ale kierując się ich filozofią i łącząc ją z dostępną wiedzą na temat mózgu, możemy dziś pójść dalej. Dlatego celem warsztatów metodycznych kończących cały cykl będzie wspólne wypracowanie nowych rozwiązań dla różnych przedmiotów w oparciu o zdobytą wcześniej wiedzę.

Każdy z warsztatów poprowadzi osoba zajmująca się w swojej praktyce zawodowej danym nurtem edukacyjnym. Są to w swoich dziedzinach najlepsi fachowcy i prawdziwi eksperci. Nie trzeba brać udziału we wszystkich modułach tworzących cykl. Każdy uczestnik wybiera te moduły, które go interesują.

Tematyka szkolenia – Moduł 1

W czasie warsztatów omówione zostaną podstawowe założenia teoretyczne pedagogiki Montessori, a także zaprezentowane będą praktyczne przykłady pracy. Uczestnicy będą mogli zapoznać się również z pomocami typowymi dla tego podejścia.

Jednym z celów warsztatów jest pokazanie, jak nauczyciel pracujący tradycyjnymi metodami może włączyć elementy pedagogiki montessoriańskiej do swojego warsztatu pracy.

Na szkolenie zapraszamy również rodziców, którzy chcą dowiedzieć się, na czym polega i czym wyróżnia się pedagogika Marii Montessori. Dzięki praktycznym przykładom będą mogli również dowiedzieć się, w jaki sposób można ułatwiać dzieciom naukę i co zrobić, by wspierać ich spontaniczność, kreatywność i samodzielność.

Dla kogo?  Zapraszamy wszystkich nauczycieli, osoby związane z edukacją i rodziców zainteresowanych pedagogiką Marii Montessori .

24.10.2017 godz. 13.00 – 19.15
W przerwie zapraszamy na kawę i herbatę.

Gdzie?   W SP nr 81 w Łodzi, ul. Emilii Plater 28

Warsztaty poprowadzi: Joanna Maghen

Joanna Maghen od wielu lat jest zaangażowana w edukację montessoriańską w Kanadzie, gdzie mieszka od 25 lat. Była m.in. dyrektorem szkoły Montessori w Toronto, a obecnie jest trenerem i konsultantem szkół i przedszkoli. Posiada również wieloletnią praktykę w międzynarodowych instytucjach montessoriańskich. Od 2006 aktywnie uczestniczy w propagowaniu tego nurtu edukacji w Warszawie. Założycielka i dyrektor Polskiego Instytutu Montessori.

Cena warsztatu: 280 zł za osobę

Organizator:  Edukatorium

Warsztaty odbędą się przy minimalnej liczbie 15 osób.
Faktury będzie można odebrać w dniu szkolenia.

Prosimy podać w tytule maila: Montessori
Osoby zainteresowane mogą też zadzwonić lub wysłać sms o treści „Montessori” na numer: 792 688 020. Oddzwonimy.