Języki obce inaczej – moduł III

Warsztaty: Języki obce inaczej – Moduł III

W poszukiwaniu autentycznych zadań umożliwiających efektywną naukę
Żeby chciało się mówić! Inspirujące zadania na lekcje języków obcych

Cykl poświęcony językom obcym składa się z kilku szkoleń. Każdy z modułów poświęcony jest innemu aspektowi dydaktyki języków obcych i można w nich brać udział w dowolnej kolejności.

Celem warsztatów jest wskazanie źródeł ciekawych i inspirujących zadań, które dają uczniom poczucie sensu i umożliwiają rozwijanie kreatywności i autonomii. Nie chodzi tylko o to, żeby umieć mówić w obcym języku, ale również o to, by mieć w nim coś istotnego do powiedzenia.

Zastanawialiście się dlaczego uczniowie tak często nie chcą rozmawiać na lekcjach języków obcych, albo dlaczego ich wypowiedzi są krótkie i schematyczne? W czasie warsztatów będziemy szukać odpowiedzi na to pytanie i będziemy się zastanawiać, które zadania jedynie symulują komunikację, a które ją umożliwiają, kiedy są odbierane jako autentyczna i dają poczucie sensu, a kiedy są odbierane jako forma ćwiczenia. Jesteśmy otoczeni materiałem na ciekawe, sensowne i wciągające zadania, wystarczy po nie sięgnąć. Czerpiąc z życia damy naszym uczniom to, co nie tylko sprawia wrażenie autentyczności, ale co jest autentyczne i życiowo użyteczne. Po raz kolejny będziemy szukać i tworzyć zadania, w których język nie będzie traktowany jako cel lekcji, ale jako narzędzie autentycznej komunikacji.

W programie szkolenia:

I. Co to znaczy „dobre zadanie”?

– Cechy dobrych zadań: Wykład
– Analiza zadań pod kątem ich wartości – praca w grupach

II. Reklama jako temat lekcji języka obcego: Jak wykorzystać na lekcjach materiały reklamowe?
1. Filmy reklamowe – Jak można pracować na lekcji z filmami reklamowymi
– Uczniowie twórcami reklam. Jak działa reklama? Do czego odwołują się twórcy reklam? – Nauka języka i rozwijane krytycznego myślenia oraz postawy krytycznego konsumenta. Kreatywne zadania wykorzystujące nowe technologie.
– Jak pracując z filmami reklamowymi ćwiczyć sprawności językowe, słownictwo i gramatykę?

III. Uczniowie twórcami materiałów dydaktycznych
Jak wykorzystać na lekcjach zdjęcia tworzone przez uczniów? Co można ćwiczyć z ich pomocą? – praca w grupach

W czasie warsztatów uczestnicy wejdą w rolę uczniów, dzięki czemu będą mogli przyjrzeć się proponowanym zadaniom w najbardziej praktyczny sposób.

UWAGA
Proszę przynieść z sobą 5 reklam różnych produktów lub usług wyciętych z kolorowych gazet lub magazynów.

Warsztaty poprowadzi
Dr Marzena Żylińska zajmuje się metodyką i neurodydaktyką. Przez wiele lat kształciła nauczycieli języków obcych, a także prowadziła szkolenia dla nauczycieli organizowane przez Instytut Goethego i ORE. Współinicjatorka i założycielka inicjatywy Budząca Się Szkoła, wykładowca na kierunku Neurodydaktyka w WSB. Autorka wielu artykułów i książek „Między podręcznikiem a internetem” i „Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi”.

W warsztatach mogą wziąć udział nauczyciele języków obcych uczący w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach, a także osoby zajmujące się edukacją dorosłych, jak również osoby zatrudnione w szkołach językowych. Szkolenie nie uwzględnia specyfiki edukacji małych dzieci.

9.12.2018, godz. 10.00 – 16.30
–  7 godzin lekcyjnych po 45 minut
W cenie szkolenia kawa, herbata i obiad.

Early Stage, ul. Oksywska 23, Warszawa

Forma zajęć: Warsztaty

Cena warsztatów: 300 zł. za osobę (koszt szkolenia z obiadem)

Zapisy* i bliższe informacje:

*Podczas zapisów prosimy o uwzględnienie Państwa danych do faktury (imienna lub na szkołę/firmę) wraz z numerem kontaktowym. W odpowiedzi na zgłoszenie prześlemy szczegóły rezerwacji wraz z danymi do płatności.