Cytaty

Mirosław Dąbrowski „Trzeba pozwolić dzieciom mówić i eksperymentować. Dziecko wszystkiego uczy się, mówiąc ‒ nie tylko języka, także matematyki. Uczy się nie wtedy, kiedy odpowiada na pytania, ale też wtedy, kiedy dyskutuje, gdy coś sobie i innym objaśnia, gdy zadaje pytania, zastanawia się, tłumaczy.”

dr Mirosław Dąbrowski
dydaktyk matematyki na UW,
autor książki „Pozwólmy dzieciom myśleć”
Fragment rozmowy dla Krytyki Politycznej
http://krytykapolityczna.pl/kraj/dabrowski-pozwolmy-dzieciom-myslec/

wychowanie-bez-nagrod-i-kar „Im bardziej to strategia zawodzi, tym bardziej wydaje nam się, że coś jest nie tak z naszym dzieckiem, a nie ze strategią.”

Alfie Kohn „Wychowanie bez nagród i kar”

„Nie obchodzi mnie, czy ktoś jest mały czy duży, czy inni mówią, że ładny czy brzydki, mądry czy głupi, nie obchodzi mnie nawet czy dobrze, czy gorzej się uczy, czy lepiej, czy chłopiec czy dziewczynka. Dla mnie miły jest, jeżeli życzliwy dla ludzi, jeżeli nie dokucza. Jeżeli dobry.”

Janusz Korczak „Prawidła życia”

„Kiedyś byłam przekonana, że klasę można kontrolować wyłącznie przez system kar i nagród. Teraz wiem, że nie chodzi o kontrolę, lecz wspólnotę, a tej nigdy nie zbudujemy kijem i marchewką.
Nagrody odwracają uwagę uczniów i są niewłaściwą motywacją do działania. Poza tym, w każdej klasie nagradzani są wciąż ci sami uczniowie, a innych zawsze się pomija. (…) A co ważniejsze, gdy podsuwamy dzieciom pod nos marchewkę – punkty, literki czy naklejki – uczymy je, że żaden wysiłek nie opłaca się bez nagrody. Na krótką metę punkty dla całej klasy mogą zachęcić dzieci do wysiłku na rzecz wspólnoty, jednak w szerszej perspektywie niszczymy w dzieciach przekonanie, że wartością jest sam wysiłek dla wyższego dobra.
„Kiedyś byłam przekonana, że zadania domowe uczą odpowiedzialności i zarządzania czasem oraz że z ich pomocą można sprawdzić, co uczniowie umieją. Teraz wiem, że często odrabiają je rodzice, że jeśli dziecko nie potrafi rozwiązać zadania w czasie lekcji, w domu tez sobie nie poradzi, i że tak naprawdę nie powinnam okradać dzieci z ich wolnego czasu.”

Pernille Ripp „Uczyć (się) z pasją”