Przemoc której nie widać

Warsztaty dla nauczycieli ,dyrektorów, psychologów i
pedagogów szkolnych: Przemoc, której nie widać.

„Tego, co widzi się zawsze, nie widzi się nigdy.”
Karl Ove Knausgård

Czy zadajecie sobie czasem pytanie, dlaczego szkoła często jest miejscem niezbyt lubianym przez wszystkich jej „aktorów” – uczniów, rodziców i nauczycieli? Czy zastanawialiście się, jaka jest tego przyczyna? Jeżeli próbowaliście to zmienić, zapewne doświadczaliście  czasem frustracji i bezsilności. Być może pojawiło się przekonanie, że zmiana jest niebywale trudna, a może nawet doszliście do wniosku, że jest niemożliwa.

Celem warsztatów „Przemoc, której nie widać” jest rozpoznanie, uświadomienie sobie i nazwanie sił (przemocy symbolicznej), które powodują taki stan rzeczy. Ich rozpoznanie to pierwszy krok, „nadkruszenie” tych niewidzialnych murów. To bardzo ważne, byśmy rozpoznawali, jakie czynniki wpływają na nasze samopoczucie, a przez to również na nasze relacje z uczniami, rodzicami i przełożonymi. Uświadomienie sobie tych ukrytych mechanizmów to wejście na drogę zmian. I do takiej właśnie, niełatwej przygody, chcemy zaprosić nauczycieli, dyrektorów szkół, szkolnych pedagogów i psychologów. W szkole często skupiamy się na wynikach osiąganych przez uczniów, na testach i sprawdzianach, a zapominamy, że bez dobrych i przyjaznych relacji, uczniowie nie mogą w pełni rozwinąć swojego potencjału, bo skupiają się na ochronie swojego bezpieczeństwa, a nie na rozwoju. Jeśli chcemy uczniom ułatwić sukces, to najpierw musimy zadbać o panujące w szkole relacje.

Podczas szkolenia będziemy szukać odpowiedzi na pytania:
– Czym jest zjawisko przemocy symbolicznej (z uwzględnieniem jej charakterystycznych przejawów w obszarze edukacji / szkoły)?
– Czym jest  ukryty plan szkoły i czy możemy mieć na niego wpływ?
– Po czym poznajemy, że doświadczamy „niewidzialnej” przemocy i jak możemy się przed nią bronić?
– Jak możemy zmieniać klimat relacji z uczniami i rodzicami?
– Co możemy zrobić, żeby mieć większą satysfakcję z wykonywanej pracy?

Warsztaty prowadzi:
Urszula Borowska, psycholog i certyfikowana psychoterapeutka. Pracuje w Ośrodku Psychoterapii Gestalt w Szczecinie, który współtworzyła. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz czteroletnią szkołę psychoterapii w Instytucie Psychoterapii Gestalt w Krakowie. Jest członkiem Polskiej Federacji Psychoterapii oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt. Prowadzi psychoterapię indywidualną, grupową, a także treningi i warsztaty psychologiczne. Pracuje z młodzieżą i dorosłymi doświadczającymi trudności osobistych w różnych obszarach funkcjonowania. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami w sytuacjach kryzysowych; współtworzyła programy terapeutyczne dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych; prowadziła szkolenia dla terapeutów z zakresie diagnozowania i motywowania do zmiany zachowań problemowych.

Dla kogo?
Dla nauczycieli każdego szczebla edukacji, psychologów i pedagogów szkolnych oraz dla dyrektorów szkół.

Kiedy?
24.11.2018 godz. 9.00-17.00

Gdzie?
Ośrodek Psychoterapii Gestalt, ul. Reduty Ordona 27/1, Szczecin

Forma zajęć: Warsztaty

Cena warsztatów: 250 zł. za osobę (koszt szkolenia z obiadem)
Po zakończeniu warsztatów uczestnicy dostaną certyfikaty.

Zapisy* i bliższe informacje:
kontakt@edukatorium.edu.pl
792 688 020

*Podczas zapisów prosimy o uwzględnienie Państwa danych do faktury (imienna lub na szkołę/firmę) wraz z numerem kontaktowym. W odpowiedzi na zgłoszenie prześlemy szczegóły rezerwacji wraz z danymi do płatności.

W przypadku rezygnacji z udziału w warsztatach z przyczyn losowych prosimy o informację 7 dni przed datą warsztatów, co umożliwi nam dokonanie pełnego zwrotu i zwolnienie Państwa rezerwacji innym chętnym. W przypadku gdy rezygnacja nastąpi w terminie późniejszym niż 7 dni przed wydarzeniem, umożliwiamy przeniesienie opłaconej rezerwacji na inną osobę lub przesunięcie rezerwacji na inne warsztaty z naszej oferty.