Ukryta przemoc w życiu i w szkole

Warsztaty dla nauczycieli , psychologów i pedagogów szkolnych:
Ukryta przemoc w życiu i w szkole. Ukryty plan szkoły

„Tego, co widzi się zawsze, nie widzi się nigdy.”
Karl Ove Knausgård

To warsztaty trudne, niewygodne i wymagające od uczestników gotowości do refleksji nad kulturą, w której się wychowaliśmy i nad tym, co niemal wszyscy uznajemy za normalne i oczywiste. To spotkanie dla osób gotowych na to, by spojrzeć na siebie jako człowieka, rodzica, nauczyciela, dyrektora czy szkolnego pedagoga refleksyjnie i przeanalizować ton, jaki nadajemy naszym relacjom z innymi ludźmi, w tym również z dziećmi i uczniami. Ale najważniejszym celem warsztatów jest szukanie alternatywy i tworzenie nowego typu relacji, które będą oparte na wzajemnym szacunku i wolne od jakiejkolwiek – również tej najbardziej niebezpiecznej, bo ukrytej i niewidocznej – formy przemocy.

Tematyka szkolenia:
– Skąd się biorą zachowania przemocowe i co je charakteryzuje?
– Czym jest ukryta przemoc i czym jest ukryty plan szkoły?
– Jak radzić sobie z ukrytą przemocą w szkole?
– Analiza typowych zachowań przemocowych, które można spotkać zarówno w rodzinie, jak również w miejscu pracy i szkole.
– Analiza przykładowych zachowań przemocowych, a także ich przyczyn.
– Czy ignorowanie można zaliczyć do form przemocy?
– Skąd bierze się pokusa sięgania po ukrytą przemoc?
– Jakie korzyści płyną ze stosowania ukrytej przemocy?
– Jak ukryta przemoc zmienia człowieka, który ją stosuje?

Warsztaty prowadzi:
Urszula Borowska, psycholog i certyfikowana psychoterapeutka. Pracuje w Ośrodku Psychoterapii Gestalt w Szczecinie, który współtworzyła. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz czteroletnią szkołę psychoterapii w Instytucie Psychoterapii Gestalt w Krakowie. Jest członkiem Polskiej Federacji Psychoterapii oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt. Prowadzi psychoterapię indywidualną, grupową, a także treningi i warsztaty psychologiczne. Pracuje z młodzieżą i dorosłymi doświadczającymi trudności osobistych w różnych obszarach funkcjonowania. Posiada wieloletnie doświadczenie z osobami w sytuacjach kryzysowych; współtworzyła programy terapeutyczne dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych; prowadziła szkolenia dla terapeutów z zakresie diagnozowania i motywowania do zmiany zachowań problemowych.

Dla nauczycieli każdego szczebla edukacji, psychologów i pedagogów szkolnych oraz dla dyrektorów szkół.

08.09.2018, godz. 12.30 – 17.30

Toruń, dokładny adres podany w późniejszym terminie

Forma zajęć: Warsztaty

Cena warsztatów: 75 zł. za osobę