Nowa książka "Empatia zmienia nas, szkołę, świat."

Właśnie ukazała się nowa – moim zdaniem niezwykle ciekawa i potrzebna książka „Empatia zmienia nas, szkołę, świat. Scenariusze zajęć Porozumienia bez Przemocy dla nauczycieli. Jej autorkami są Joanna Berendt, Paulina Orbitowska-Fernandez i Magdalena Sendor.

Już sam tytuł pokazuje, że książka jest praktycznym narzędziem, które pozwala na wprowadzenie do szkół języka porozumienia. Nie przeczytałam jeszcze całej książki (ukazała się przed kilkoma dniami), ale ujął mnie następujący fragment.

„Marshall B. Rosenberg starał się pokazać ludziom, że trudności, jakich doświadczamy w kontakcie ze złością, wynikają z języka, którego nauczyliśmy się w trakcie wychowania, a także ze sposobu myślenia opartego na:

- powinnościach,
- ocenach,
- szukaniu, kto jest dobry, a kto zły.”

Autorki dużo uwagi poświęcają złości, podkreślając, że to uczucie samo w sobie nie jest złe. Zła jest spirala złości, dla której fundamentem jest nastawienie na szukanie winnego. „Złość to informacja. Złość informuje nas o naszych granicach. Naszym zadaniem jest zaś znaleźć, czego one dotyczą, czyli dotrzeć do potrzeb. Chodzi o to, aby spiralę nakręcających się myśli transformować na język uczuć i potrzeb oraz konkretnych próśb.”

Tu pojawia się następna trudność, bo najpierw musimy nauczyć się, jak odróżniać prawdziwe prośby od zakamuflowanych żądań.

W każdym rozdziale najpierw omówione zostały określone zagadnienia, potem pokazano je na przykładzie sytuacji z życia wziętych, a na koniec czytelnik dostaje scenariusze lekcji, które pokazują, jak można omówić poruszony problem z uczniami.

Po książkę „Empatia zmienia nas, szkołę, świat” powinni sięgnąć zarówno nauczyciele, jak również rodzice. Jestem pewna, że po lekturze tej książki będzie inaczej rozmawiać ze swoimi uczniami, własnymi dziećmi i mężami (partnerami, żonami …).

Książkę można kupić w naszym sklepie.